IEEE Region 9: Latin America and the Caribbean

Awards & Recognitions Committee

 

Outstanding Volunteer Award “Oscar C. Fernández” of the IEEE Latin America
(approved in 1995)

Año


Ganador


Sección/Subsección


2020 Jenifer Rodríguez CastilloPuerto Rico y Caribe
2019Juan Alberto CodagnoneArgentina
2018Carlos Andrés Lozano GarzonColombia
2017Jose Alejandro DiazPuebla
2016German MoyaCosta Rica
2015Leonardo PerezPanamá
2014Ricardo TabordaArgentina
2013Tania L. QuielPanamá
2012Renato CéspedesColombia
2011Guillermo KalokaiArgentina
2010José David CelyColombia
2009César ChamochumbiPerú
2008Jorge HimPanamá
2007Juan Carlos MíguezUruguay
2006Juan BermúdezVenezuela
2005Enrique TejeraPanamá
2004Gustavo A. BernalPanamá
2003
2002
2001
2000Juan MendozaPerú
1999
1998No hubo propuestas
1997Luis A. RemezArgentina
1996
1995Oscar C. FernándezArgentina

Outstanding Volunteer Award for supporting student and Young Professional activities

Formerly Theodore W. Hissey Award (2004-2018)

Año


Ganador


Sección/Subsección


2020Giovanna Estefanía Ramírez Ruiz
Lucía Pía María Torres
Colombia
Argentina
2019Mario Daniel Baquedano Aguilar
Alejandra Salinas Porcel
Brenda Vilas Boas
Honduras
Bolivia
Centro-Norte Brazil
2018Ronny Israel Cabrera Tituana
Jose Duran
Ecuador
Perú
2017Jenifer P. CastilloPuerto Rico y El Caribe
2016Jimmy Túllume
Gustavo Diaz
Perú
Panamá
2015Milton Marche
Thiago de Alencar
Manuel Rodriguez Perazza
Argentina
South Brazil
Puerto Rico
2014Mario Alemán
Daniel Boquín
José Oniram de Aquino
Nicaragua
Honduras
Centro Norte Brasil
2013Carlos Lozano
Rubén Barrera
Colombia
Guadalajara
2012Jaqueline Mejía
John Jairo Ávila
Augusto Herrera
Nicaragua
Colombia
Argentina
2011Marcelo MoreiraArgentina
2010Salomón HerreraEcuador
2009Marcelo Palma
Coralí Ferrer
Bolivia
Perú
2008Hugh RudnickChile
2007No hubo propuesta
2006Enrique TejeraPanamá
2005Theodore W. Hissey
Iván Jileta
Rodolfo García Colón
-
Guadalajara
Morelos

“Ingeniero Eminente del IEEE Latinoamérica” Award (approved in 1974 as a recognition and in 1990 as an Award)

Año


Ganador


Sección/Subsección


2019Ricardo Luis Armentano
Gonzalo Casaravilla
Pablo Estévez Valencia
Juan José Martony
Carlos Silva Cárdenas
Argentina
Uruguay
Chile
Uruguay
Peru
2018Luis Alejandro Moran Tamayo
Gustavo Adolfo Bernal
Chile
Panama
2017Hector Kaschel
Oscar Rendoll
Cesar Butron
Chile
Panama
Peru
2016Daniela Lopez de Luise
Ricardo Sanchez-Peña
Argentina
Argentina
2015Jaime Guerra
Victor Urrutia
Perú
Panamá
2014Enrique TejeraPanamá
2013Antonio GarcíaColombia
2012Marco A. ChenPanamá
2011Declarado vacante
2010Declarado vacante
2009Luiz Kazunori TomiyoshiSur Brasil
2008Jorge PonttChile
2007No hubo aplicantes
2006Aldo CiprianoChile
2005Renato CéspedesColombia
2004Mario CalmetPerú
2003Manuel A. Duarte-MermoudChile
2002Declarado vacante
2001Declarado vacante
2000Miguel Fernández Becerra
Héctor Sarmiento
Perú
Morelos
1999Tito Inope
Hugh Rudnick
Perú
Chile
1998Gastón LefrancChile
1997Jack Vainstein
Carlos Nafarrate
Freddy Villalta
Alcir Monticelli
Perú
Guadalajara
El Salvador
Sur Brasil
1996Carlos RodríguezPanamá
1995Mario Hidalgo Pacheco
Guillermo Fernández de la Garza
Costa Rica
Morelos
1994Rodolfo Konigsberger
Ernesto Richa
Daniel Slomovitz
Valentin Trainotti
Guatemala
Panamá
Uruguay
Argentina
1993Jose Roberto Lacerda
Armando Balma Esquivel
Lirio Atico Pereyra
Javier Magaña
Jorge E. Rovira Mejía
Alfonso Rodríguez Anker
Sur Brasil
Costa Rica
Argentina
México
El Salvador
Guatemala
1992Diego Algorta
Herman Dolder
Armando Ribeiro de Araujo
Uruguay
Argentina
Brasilia
1991Juan A. GromponeUruguay
1990Manuel Rodríguez Perazza
Klaus Rotter Poppe
Numan Vásquez Ruiz
Franco Vásquez Praderi
Puerto Rico Oeste
Guatemala
Panamá
Uruguay
1989Alberto Escofet ArtigasMéxico
1988Jaroslav SmitSao Paulo
1987José C. Aleluia CostaConsejo Brasil
1986Carlos F. RibeiroRío de Janeiro
1985José L. de Almeida CostBahía
1984Eduardo BonziChile
1983Francisco HawleyMéxico
1982Carlos J. AmborChile
1981Hernán CerdaChile
1980Rodolfo KoenigsbergerCentroamérica/Guatemala
1979José A. Sampaio, JrSao Paulo
1978José Valdez CallePerú
1977Rudolf RihmChile
1976Gastón WunenburgerPerú
1975Carlos A. LohmanSao Paulo

Meritorious Service Award (Approved in 2012)

Año


Ganador


Sección/Subsección


2020Juan Manuel Ramírez CortésMexico
2019Juan Carlos MiguezUruguay
2018Min ChenPanama
2017Enrique TejeraPanama
2016Luiz RemezArgentina
2015Francisco Martinez Guadalajara
2014Manuel Rodríguez PerazzaPuerto Rico Oeste

IEEE Latin America Regional “Best Achievement of the Year” Award (approved in 1995)

Año


Sección


Logro


2020EcuadorProyecto "Summer Camps"
2019Puerto Rico Oeste Proyecto: “CRECE”
2018Puerto Rico y el Caribe Proyecto: “Juntos Podemos - Brillo”
2017Puebla Proyecto: Compartir es Educar y su beneficio por los estudiantes pre-universitarios a través de la difusión de la ciencia, la tecnología y la labor de los ingenieros del IEEE
2016Panamá Proyecto: Implementación del Programa STAR en Panamá
2015Nicaragua Proyecto: Maker Space
2014PueblaProyecto: Compartir es Educar
2013ColombiaActividad: IEEE Colombian Section Congress 2012
2012ChileActividad: Desafío Solar de Atacama”, primera carrera de autos solares de Latinoamérica.
2011UruguayCreación del Módulo DidácticoInteractivo E-Scentia
2010ColombiaCreación de nuevas unidades organizacionales como estrategia de retención de membresía
2009ChilePrograma de Conferencistas Distinguidos Nacionales
2008Rio de Janeiro
2007PanamáEstrategias desarrolladas en el 2006 para alcanzar cifra record de membresía.
2006ArgentinaActividades y planes en marcha contribuyente al desarrollo del recurso de videoconferencia con alcance regional
2005Bahía
2004Guatemala
2003PanamáActividad: CONCAPAN XXII
2002ColombiaE-section, portal para miembros que brinda servicios electrónicos
2001PanamáPrograma IEEE en la Comunidad
2000VenezuelaActividad: ANDESCON 1999
1999Declarado vacante
1998Declarado vacante
1997Declarado vacante
1996Panamá

Region 9 Outstanding Section Award (approved in 2012)

Año


Sección


2020Ecuador
2019Guadalajara
2018El Salvador
2017Argentina
2016No se recibieron propuestas
2015Panamá
2014Perú
2013Colombia

Regional Director’s Discretionary Award (approved in 2012)

Año


Ganador


Sección/Subsección


2019Lucía Pía Torres
Jenifer Castillo
Argentina
Puerto Rico
2018Tania QuielPanamá
2017Enrique Alvarez
Jose Roberto Boisson de Marca
Hugh Rudnick
Perú
Rio de Janeiro
Chile
2016Jorge J. HimPanamá
2015Jose Antonio Jardini
Mirela Sechi Moretti
Augusto José Herrera
Fabian Camilo Peña
South Brazil
South Brazil
Argentina
Colombia
2014Francisco R. MartínezGuadalajara
2013Juan Carlos Miguez
Norberto Lerendegui
José Ignacio Castillo
IEEE Sección El Salvador
Uruguay
Argentina
México
El Salvador

 

Nota: Information obtained from regional news and past Regional Meetings journals.